Nic dwa razy się nie zdarza

STYCZEŃ Z WISŁAWĄ SZYMBORSKĄ

W naszej szkole styczeń upłynął pod znakiem poezji Wisławy Szymborskiej. Przez cały miesiąc świętowaliśmy rozpoczęcie roku, którego patronką jest polska laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Najpierw Uczniowie uczestniczyli w szkolnych warsztatach poetyckich „Namalować obraz słowem. Wycinanki – rymowanki”. Ich owocem są wspaniałe wierszowane wyklejanki, zrobione na wzór tych, które tworzyła sama poetka. Odbyła się też etiuda poetycka pt. „Nic dwa razy…”. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie klas 6-8.

Piękne wiersze Wisławy Szymborskiej, fragmenty biografii poetki i filmów dokumentalnych stworzyły niepowtarzalną lekcję języka polskiego. Były łzy wzruszenia i autentyczna fascynacja naszych Uczniów twórczością i życiem poetki. Na koniec odbyły się też warsztaty dla Ósmoklasistów pt. „Poezja Wisławy Szymborskiej w zadaniach egzaminacyjnych”.

Wszystkim wydarzeniom towarzyszyła wystawa związana z życiem i twórczością poetki. Naszym celem było pokazanie, że jest miejsce na poezję w dzisiejszym świecie, a dorobek poetycki Wisławy Szymborskiej jest dla nas wspaniałym dziedzictwem, z którego powinniśmy czerpać garściami.