Opowieść wigilijna w klasie 7

Obowiązkowa lektura

Opowieść wigilijna to jedna z lektur obowiązkowych w II etapie edukacyjnym. W tym roku szkolnym mieliśmy przyjemność czytania jej w klasie 7. Opowiadanie to idealnie nawiązuje do czasu, w którym obecnie się znajdujemy, czyli do okresu Świąt Bożego Narodzenia. Mimo iż książka ukazała się po raz pierwszy w 1843 r., to jej przesłanie jest aktualne do dzisiaj. Razem z uczniami mieliśmy okazję omówienia świata przedstawionego, problematyki i głównych motywów występujących w lekturze. Zrobiliśmy to jednak w trochę inny sposób niż standardowe notatki w zeszytach czy lekturownikach. Uczniowie zostali podzieleni na grupy. Każda miała inne zdanie do wykonania. Okazało się, że w klasie siódmej mamy ukryte talenty artystyczne – rysunkowe, malarskie, jak również uczniów z dużymi umiejętnościami w zakresie posługiwania się aplikacjami, stronami internetowymi, które uatrakcyjniają lekcje. Uczniowie byli zaangażowani w cykl lekcji poświęconych Opowieści wigilijnej i z pewnością taki rodzaj zajęć lekcyjnych zapamiętają na dłużej.
Warto wspomnieć, że Opowieść wigilijna to nie tylko książka. Znajdziemy wiele odniesień w kulturze:
  • do Opowieści wigilijnej nawiązuje 13 odcinek amerykańskiego serialu telewizyjnego Autostrada do niebaPieśń wigilijna(Another Song for Christmas).
  • filmy animowane Opowieść wigilijna Flintstonów czy Opowieść wigilijna Myszki Miki
  • czwarty film pełnometrażowy Muppetów – Opowieść wigilijna Muppetów
  • postać Sknerusa McKwacza
Pamiętajmy, że literatura i inne dziedziny kultury czy sztuki przeplatają się wzajemnie, co uatrakcyjnia odbiór konkretnych dzieł literackich omawianych podczas lekcji.
żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Opowie%C5%9B%C4%87_wigilijna, dostęp w dniu:16.12.2020