Muzeum Polin

wspólne wyjście klas 7 i 8

W tym roku nasza szkoła postanowiła rozpocząć obchody Święta Niepodległości wyjątkowo wcześnie, bo już 30.10. poprzez wycieczkę klasy 7 i 8 do Muzeum Żydów Polskich Polin.

Wspólne wyjście do tego niezwykłego miejsca miało nie tylko przybliżyć uczniom historię i kulturę Żydów, przez stulecia zamieszkujących ziemie Europy Środkowo-Wschodniej, ale również uświadomić im, że niepodległość odzyskana 105 lat temu oznaczała powstanie w Europie państwa wielonarodowego oraz wielokulturowego, którego żydowscy mieszkańcy byli integralną częścią. Na miejscu przeżyliśmy niezwykłą podróż przez historię obejmującą ponad 1000 lat wspólnych dziejów łączących Żydów i Polaków, podczas której uczniowie mieli możliwość nauki z wykorzystaniem aż pięciu zmysłów – wiedzę bowiem zgłębialiśmy poprzez: wzrok, słuch, węch, dotyk oraz smak.

W programie znalazło się bowiem miejsce na m.in: wybicie monet podpisanych naszymi imionami w języku hebrajskim, drukowanie tekstu na rekonstrukcji XVI-wiecznej prasy drukarskiej, naukę kroków tanecznych do tradycyjnej muzyki żydowskiej czy możliwość zajęcia miejsca w rekonstrukcji legendarnej kawiarni „Mała Ziemiańska”, w której w dwudziestoleciu międzywojennym zasiadali słynni Skamandryci.

Na koniec zwiedzania znaleźliśmy jeszcze czas na skosztowanie specjałów kuchni żydowskiej w znajdującej się na terenie Muzeum koszernej restauracji. Mimo trzech godzin spędzonych na terenie Polin-u niestety nie starczyło nam czasu na zwiedzenie wszystkich sal muzealnych oraz wystawy czasowej. Sądząc jednak po nastrojach i zaangażowaniu uczniów, wydaje się, że zawitamy w to miejsce jeszcze nie raz!